District schedule: Normal
Home

​The Growth and Capital Needs Committee (GCNC) is charged by the superintendent to study district needs and issue findings and recommendations related to new construction, facility additions, per pupil school improvement dollars, capital renewal/improvement, and district infrastructure technology needs.  The committee will use the collaborative input model to guide its work.

 

Growth and Capital Needs Committee Talking Points

 

Growth and Capital Needs Committee membership document

 

Growth and Capital Needs Committee collaborative input model document

 

​ ​ ​SCHEDULE FOR DEPARTMENT AND SCHOOL CAPITAL NEED PRESENTATIONS
School/Department Presenter​ Date and Time​ Presentation​
Instructional Technology Shelley Kooser January 5th (6:00 – 6:30) pdf pic.jpg
Facilities Mark Bissell January 5th (6:35 – 7:05)
Transportation Brian Grady and Cindy Hardin January 5th (7:10 – 7:40)
Learning Services Susan Field January 5th (7:45 – 7:55)
Security Brian Grady January 26th (6:00 – 6:30
The Classical Academy David Tubbs and Mark VanGampleare January 26th (6:35 – 6:50)
EPP/NOP Jim Smith and team January 26th (6:50 – 7:05)
Home School Academy ​Jolynn Patterson January 26th (7:05 – 7:20)
School In The Woods Bob Wedel/Jon Wuerth January 26th (7:20 – 7:30)
Woodmen Roberts ES Jenny Sterk February 9th (6:00 – 6:15)
Rockrimmon ES Carre Bonilla February 9th (6:20 – 6:35)
Foothills ES Rose Bergles February 9th (6:40 – 6:55)
Edith-Wolford ES Bob Wedel February 9th (7:00 – 7:15)
Douglass Valley ES Kelly Farmer February 9th (7:20 – 7:35)
Academy Calvert K8 Elizabeth Davis  February 9th (7:40 – 7:55)
Mountain View ES Jill Hooper February 23rd (6:00 – 6:15)
High Plains ES Tom Andrew February 23rd (6:20 – 6:35)
Frontier ES Kelly Garnhart February 23rd (6:40 – 6:55)
Pioneer ES Diane QuarlesNaghi February 23rd (7:00 – 7:15)
Prairie Hills ES Vicki Axford February 23rd (7:20 – 7:35)
Explorer ES Kay Lynn Waddell February 23rd (7:40 – 7:55)
Academy Endeavor ES Bobbi Harper March 8th (6:00 – 6:15)
Antelope Trails ES Laura Cresap  March 8th (6:20 – 6:35)
Academy International ES Laura McNally March 8th (6:40 – 6:55)
Chinook Trails ES Pat Schumaker March 8th (7:00 – 7:15)
Ranch Creek ES Susan Paulson March 8th (7:20 – 7:35)
The daVinci Academy ES Cindy Fesgen March 8th (7:40 – 7:55)
Challenger MS Tony Scott March 29th (6:00 – 6:15)
Eagleview MS John Jamison March 29th (6:20 – 6:35)
Mountain Ridge MS Jeff Sterk March 29th (6:40 – 6:55)
Timberview MS Brett Smith March 29th (7:00 – 7:15)
Aspen Valley Campus George Stone March 29th (7:20 – 7:35)
AOHS Nathan Gorsch March 29th (7:35 – 7:55)
Discovery Canyon ES Christina Serola April 12th (5:45 – 6:00)
Discovery Canyon MS Mario Romero April 12th (6:05 – 6:20)
Discovery Canyon HS Jim Bailey April 12th (6:25 – 6:40)
Air Academy HS Dan Olson April 12th (6:45 – 7:00)
Liberty HS Alan Thimmig April 12th (7:05 – 7:20)
Pine Creek HS Kolette Back April 12th (7:25 – 7:40)
Rampart HS Pete Alvarez April 12th (7:45 – 8:00)

​Meeting Dates, Agendas and Minutes

October 27, 2015​ ​
Agenda Minutes Documents
November 10, 2015​ ​
​Agenda Minutes Documents
December 8, 2015​
Agenda Minutes Documents
January 5, 2016​
Agenda Minutes Documents
January 26, 2016​
Agenda Minutes Documents
February 9, 2016 ​ ​
​Agenda Minutes Documents
February 18, 2016
GCNC interim report to the Superintendent/board ​​​​
February, 23, 2016​ ​
​Agenda Minutes Documents
March 8, 2016
​Agenda Minutes Documents
​March 29, 2016
Agenda Minutes Documents
April 12, 2016
​Agenda Minutes Documents
April 22, 2016
Saturday facility tours
April 26, 2016​
Agenda Minutes Documents
​May 2, 2016
Public Forum
​May 10, 2016
Agenda​ Minutes Documents
May 13, 2016​
​Final recommendations to Dr. Hatchell